„Nasi” szukają pomocy :-)

Jak wszyscy dobrze wiemy futsalowa brać stara się zawsze trzymać mocno razem. Tym razem piłkarze znani z występów w StalexLidze proszą o wsparcie !

Akademiccy Mistrzowie Polski w Futsalu (2018/19) proszą o wsparcie finansowe niezbędne do wzięcia udziału w Akademickich Mistrzostwach Europy 2020.

Skąd możliwość wyjazdu na zawody?

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy otrzymała możliwość reprezentowania naszego kraju w Akademickich Mistrzostwach Europy w Futsalu, które odbędą się w tym roku w Belgradzie (lipiec 2020). Możliwość ta pojawiła się w związku z wygraniem przez studentów z Bydgoszczy Akademickich Mistrzostw Polski w Futsalu. Udział w AME to ogromy prestiż i fantastyczne wyróżnienie. Niestety udział w tych zawodach wiąże się ze znacznymi kosztami, które przerastają możliwości finansowe Klubu Uczelnianego AZS przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.

Piłka nożna i futsal w Wyższej Szkole Gospodarki

Sekcja piłki nożnej powstała z inicjatywy studentów (m.in. jej obecnego trenera) w roku 2002. Od tego czasu drużyna WSG Bydgoszcz zdobyła wiele trofeów. Największym sukcesem naszych piłkarzy jest złoty medal AMP w piłce nożnej (2010 r.), złoty medal w futsalu (2019 r.) oraz brąz (2018 r.). Nie ma sensu wymieniać tutaj wszystkich dotychczasowych sukcesów drużyny. Wszystkie one znajdują się na stronie internetowej Uczelni.

AMP?

Akademickie Mistrzostwa Polski to cykl rozgrywek kilkunastu dyscyplin sportowych rozgrywanych w ramach każdego roku akademickiego. Stosunkowo młodą dyscypliną sportu jest tutaj futsal. Jednakże jest on zdecydowanie najpopularniejszy ze wszystkich. Do turnieju finałowego prowadzi długa i trudna droga, którą należy przebyć. Rozgrywki rozpoczynają się eliminacjami wojewódzkimi, które wyłaniają najlepsze drużyny awansujące do rozgrywek strefowych (4 strefy w każdej reprezentacje 4 województw). 4 najlepsze drużyny każdej strefy awansują do turnieju finałowego. W Finałach Akademickich Mistrzostw Polski w Futsalu bierze udział 16 najlepszych zespołów, w których kadrach można odnaleźć zawodników futsalowej Ekstraklasy oraz jej bezpośredniego zaplecza. To potwierdza, że zawody stoją na bardzo wysokim poziomie sportowym. W roku 2019 udział w eliminacjach wzięło 199 uczelni wyższych.

AME?

Akademickie Mistrzostwa Europy to cykl rozgrywek zbliżony w swoich założeniach do Akademickich Mistrzostw Polski. Organizowane są przez EUSA. Przepustką do udziału w dyscyplinie futsal jest przede wszystkim zwycięstwo w AMP. Jednakże ze względów finansowych niektóre drużyny muszą zrezygnować z udziału w tych prestiżowych zawodach. Taka sytuacja dotknęła także nas w 2010 roku, po zwycięstwie w AMP w piłce nożnej. Nie byliśmy w stanie zorganizować niezbędnej kwoty pieniędzy. Jednak należy nadmienić, że WSG ma w dorobku wiele medali z Akademickich Mistrzostw Europy w takich dyscyplinach jak: wioślarstwo i siatkówka kobiet.

Jaka kwota? Skąd taka kwota?

Kwota 11.000 PLN (tyle nam brakuje) nie jest kwotą całkowitą udziału w AME. 90% z niej pochłonie zakwaterowanie i wyżywienie. Udział jednego zawodnika to 50 euro wpisowego oraz 75 euro to koszt za osobodzień. Mając na uwadze, że reprezentacja futsalu to 14 zawodników + trener, a rozgrywki trwają 8 dni suma oscyluje już w okolicach zbieranej kwoty. W aspekcie kosztów dojazdu oraz zakupu strojów sportowych liczymy na pomoc Uczelni oraz dofinansowanie ze strony Akademickiego Związku Sportowego.
Całość wyjazdu to w przybliżeniu – 40.000 PLN

Co osiągniemy jak pojedziemy?

Tego nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć. Mamy świadomość, że okazję do reprezentowania naszej ojczyzny mamy tylko raz w życiu. Nasz zawodnik – Szymon Kmiecik jako pierwszy w historii dwukrotnie został wybrany najlepszym bramkarzem turnieju Finałowego. W naszej kadrze mamy m.in. aktualnego reprezentanta kraju – Karola Czyszka. Reszta drużyny to w dużej mierze byli lub obecni zawodnicy futsalowego klubu Unisław Team. W kadrze są również zawodnicy Ekstraklasowego KS Constract Lubawa, oraz MOKS Słoneczny Stok Białystok. Wiedząc, że kadra drużyn akademickich jest zmienna, większość z nas może nie mieć już nigdy okazji by wziąć udział w tych rozgrywkach, tym bardziej że sami najlepiej wiemy ile czasu musieliśmy czekać na zwycięstwo w Akademickich Mistrzostwach Polski. To jest dla nas wszystkich wystarczająca motywacja żeby walczyć do upadłego aby osiągnąć jak najlepszy wynik sportowy. Mamy ogromną nadzieję, że wrócimy do kraju z medalem. Na chwilę obecną nie przyjmujemy do wiadomości że może być inaczej.
W imieniu całego zespołu bardzo dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy i pomoc w realizacji marzeń oraz celów sportowych naszej drużyny.
W naszej drużynie grają zawodnicy reprezentujący barwy rożnych drużyn w rozgrywkach futsalu naszego województwa. Znaczna większość zawodników to gra m.in. w rozgrywkach świeckiej Stalex Ligi.
Kadra drużyny i zespoły w których grają w Stalex Lidze 13:
Szymon Kmiecik Raf-Mix & Partnerzy
Damian Tokarski Raf-Mix & Partnerzy
Maciej Sieradzki Raf-Mix & Partnerzy
Bartosz Piotrowski Unisław Team
Damian Fijałkowski Unisław Team
Jakub Hapka Raf-Mix & Partnerzy
Mateusz Komur Gresta/Espack/Sadowska
Krystian Belzyt Raf-Mix & Partnerzy
Piotr Kaczkowski Gresta/Espack/Sadowska
Dawid Szpankiewicz Gresta/Espack/Sadowska
Szymon Kocieniewski Gresta/Espack/Sadowska
Maciej Rożnowski Świeckie Orły
Pavlo Havrlov Raf-Mix & Partnerzy
Daniel Semrau Gresta/Espack/Sadowska